| Manufacturer Part Number: | 2510-24K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Inductor 418mA 270 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510-24K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510-24K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 418mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 270 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 180MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.245" L x 0.095" W (6.22mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510-24K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510-24K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510-24K is new and unused, you can buy 2510-24K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510-24K.
| IRSM808-105MH | IC MOTOR DRIVER 500V QFN | IRSM808-105MH.pdf | |
| TPS28225DRBT | IC SYNC MOSFET DVR 4A 8SON | TPS28225DRBT.pdf | |
| DS1233-10+T&R | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | DS1233-10+T&R.pdf | |
| CA13631_G2-LAURA-O-P | ASSY SQ 21.6MM 13.1MM HT OVAL WH | CA13631_G2-LAURA-O-P.pdf | |
| 3-1624200-8 | 2.5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 3W Solder Lug | 3-1624200-8.pdf | |
| VE-B4P-CW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VE-B4P-CW-F3.pdf | |
| VI-24J-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | VI-24J-IW-F1.pdf | |
| ABC18DRMZ-S273 | CONN EDGECARD 36POS .100" | ABC18DRMZ-S273.pdf | |
| KPSE06F14-19SWA206 | 19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KPSE06F14-19SWA206.pdf | |
| M83-LMT1M2N27-0000-000 | 27 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M83-LMT1M2N27-0000-000.pdf | |
| XG8T-0431 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | XG8T-0431.pdf | |
| 9T12062A45R3CAHFT | RES SMD 45.3 OHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A45R3CAHFT.pdf |