| Manufacturer Part Number: | 2510-02K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120nH Unshielded Inductor 785mA 170 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510-02K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510-02K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 120nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 785mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 170 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 610MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.245" L x 0.095" W (6.22mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510-02K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510-02K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510-02K is new and unused, you can buy 2510-02K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510-02K.
| CC0805CRNPO0BN6R8 | 6.8pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805CRNPO0BN6R8.pdf | |
| 5NT151MBBCC | 150pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Y5F Radial, Disc 0.197" Dia (5.00mm) | 5NT151MBBCC.pdf | |
| IEGHF66-35175-1-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEGHF66-35175-1-V.pdf | |
| VLZ18B-GS08 | Zener Diode 17.26V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ18B-GS08.pdf | |
| EL5364IS | Current Feedback Amplifier 3 Circuit 16-SOIC | EL5364IS.pdf | |
| XHGAWT-00-0000-00000LX50 | LED Lighting XLamp® XH-G White, Cool 6000K 2.9V 65mA 130° 2-SMD, No Lead | XHGAWT-00-0000-00000LX50.pdf | |
| VI-B6M-IU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W | VI-B6M-IU-F3.pdf | |
| AE-B64-MX2 | ChipProg-40, ChipProg-48, ChipProg-481, ChipProg-G41 - Socket Module - BGA | AE-B64-MX2.pdf | |
| PT06J14-19PW | PT 19C 19#20 PIN PLUG | PT06J14-19PW.pdf | |
| 97-3100A28-9PZ | AB 12C 6#16, 6#12 PIN RECP | 97-3100A28-9PZ.pdf | |
| 97-3107A22-12SX | AB 5C 3#16, 2#8 SKT PLUG | 97-3107A22-12SX.pdf | |
| JC6-Q308-06 | 6 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | JC6-Q308-06.pdf | |
| VM10350000J0G | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | VM10350000J0G.pdf | |
| 0395373410 | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0395373410.pdf | |
| RCP1206B1K30JS3 | RES SMD 1.3K OHM 5% 11W 1206 | RCP1206B1K30JS3.pdf |