| Manufacturer Part Number: | 2474R-52K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18mH Unshielded Molded Inductor 90mA 40 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-52K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-52K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 90mA | |
| Current - Saturation | 50mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 40 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-52K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-52K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-52K is new and unused, you can buy 2474R-52K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-52K.
| ELXY500ELL121MH20D | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXY500ELL121MH20D.pdf | |
| AQ11EA2R4BA1WE | 2.4pF 150V Ceramic Capacitor A 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ11EA2R4BA1WE.pdf | |
| BFC241911502 | 1500pF Film Capacitor 125V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | BFC241911502.pdf | |
| SMCJ100CATR | TVS DIODE 100VWM 162VC SMC | SMCJ100CATR.pdf | |
| PZU36BL,315 | Zener Diode 36V 250mW ±5% Surface Mount SOD-882 | PZU36BL,315.pdf | |
| TPH1R712MD,L1Q | MOSFET P-CH 20V 60A 8SOP ADV | TPH1R712MD,L1Q.pdf | |
| 70T3519S133DR | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 208QFP | 70T3519S133DR.pdf | |
| 026046311213 | PMI BASE NEON 11/16 INCAND SLDR | 026046311213.pdf | |
| MX3AWT-A1-0000-0009E7 | LED Lighting XLamp® MX-3 White, Warm 3000K 3.7V 350mA 120° 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | MX3AWT-A1-0000-0009E7.pdf | |
| RJHSEJ48FA1 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSEJ48FA1.pdf | |
| 1-5353729-0 | 280 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | 1-5353729-0.pdf | |
| 1991105 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 1991105.pdf | |
| PRNF14FTD48K7 | RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL | PRNF14FTD48K7.pdf |