| Manufacturer Part Number: | 2474R-42K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7mH Unshielded Molded Inductor 250mA 5.8 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-42K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-42K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.7mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 250mA | |
| Current - Saturation | 120mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-42K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-42K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-42K is new and unused, you can buy 2474R-42K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-42K.
| BFC238320754 | 0.75µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm) | BFC238320754.pdf | |
| 17021752041 | HAR-BUS HM MEL., TYP B25, AFS 2, | 17021752041.pdf | |
| SIT1602BI-23-18E-50.000000G | 50MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8V 3.9mA Enable/Disable | SIT1602BI-23-18E-50.000000G.pdf | |
| DP83936AVUL-33 | Ethernet Controller 10 Base-T PHY Parallel Interface 160-PQFP (28x28) | DP83936AVUL-33.pdf | |
| AP431VG-A | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 200mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | AP431VG-A.pdf | |
| XPEBBL-L1-R250-00205 | LED Lighting Color XLamp® XP-E2 Blue 475nm (470nm ~ 480nm) 2-SMD, No Lead | XPEBBL-L1-R250-00205.pdf | |
| DL-RAPPID564XASW | MPC5xx RAppID Integrated Development Environment (IDE) Programming | DL-RAPPID564XASW.pdf | |
| RT0603DRE072K32L | RES SMD 2.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRE072K32L.pdf | |
| GTCL030-14SA7S-B30 | GT 7C 7#16S SKT RECP WALL RM | GTCL030-14SA7S-B30.pdf | |
| CN1021A14G12S8Y240 | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN1021A14G12S8Y240.pdf | |
| LJT07RT-25-35SB | LJT 128C 128#22D SKT RECP | LJT07RT-25-35SB.pdf | |
| CN1020A14A12PN-000 | 26500 12C 9#20 3#16 P BY PLUG | CN1020A14A12PN-000.pdf | |
| 1565158-1 | SHIELD FINGER 1511 | 1565158-1.pdf | |
| RJHSE508GA1 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Unshielded | RJHSE508GA1.pdf | |
| ED2200/11 | 11 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | ED2200/11.pdf |