| Manufacturer Part Number: | 2474R-40K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8mH Unshielded Molded Inductor 300mA 4 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-40K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-40K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.8mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 300mA | |
| Current - Saturation | 150mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 4 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-40K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-40K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-40K is new and unused, you can buy 2474R-40K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-40K.
| UMW1HR33MDD1TE | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1HR33MDD1TE.pdf | |
| SMP13-M3/85A | TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMP | SMP13-M3/85A.pdf | |
| ECC07DRYH-S13 | CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND | ECC07DRYH-S13.pdf | |
| AYM12DTAN | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | AYM12DTAN.pdf | |
| SIT1602AI-71-18S-77.760000D | Oscillator | SIT1602AI-71-18S-77.760000D.pdf | |
| S2055W81 | SCR 200V 55A Standard Recovery Through Hole TO-218X Non-Isolated Mounting Tab | S2055W81.pdf | |
| ASPI-0412S-3R3N-T3 | 3.3µH Shielded Wirewound Inductor 1.15A 147 mOhm Max Nonstandard | ASPI-0412S-3R3N-T3.pdf | |
| 7440700180 | 18µH Shielded Wirewound Inductor 1.5A 162 mOhm Max Nonstandard | 7440700180.pdf | |
| OPA80SM5AZ | Infrared (IR) Emitter 850nm 12V 50mA 25° | OPA80SM5AZ.pdf | |
| GTC02R28-5PW-025 | GT 5C 2#4 1#12 2#16 PIN RECP | GTC02R28-5PW-025.pdf | |
| AC1210FR-0747RL | RES SMD 47 OHM 1% 1/2W 1210 | AC1210FR-0747RL.pdf | |
| AT0603BRD072K37L | RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 | AT0603BRD072K37L.pdf |