| Manufacturer Part Number: | 2474R-39K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5mH Unshielded Molded Inductor 340mA 3 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-39K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-39K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.5mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 340mA | |
| Current - Saturation | 160mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-39K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-39K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-39K is new and unused, you can buy 2474R-39K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-39K.
| 184124K100RBB-F | 0.12µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm) | 184124K100RBB-F.pdf | |
| MMZ2012R150AT000 | 15 Ohm Impedance Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) Surface Mount Signal Line 1.5A 1 Lines 50 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | MMZ2012R150AT000.pdf | |
| ADAU1452WBCPZ-RL | IC AUDIO PROCESSOR 72LFCSP | ADAU1452WBCPZ-RL.pdf | |
| LDA212 | Optoisolator Darlington Output 3750Vrms 2 Channel 8-DIP | LDA212.pdf | |
| 98000330351 | Capacitive Touch Screen Overlay 23.83" (605.28mm) USB | 98000330351.pdf | |
| VE-2TL-MY | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VE-2TL-MY.pdf | |
| RC0805FR-078M2L | RES SMD 8.2M OHM 1% 1/8W 0805 | RC0805FR-078M2L.pdf | |
| GTCL06AF32-25P-LC | GT 25C 25#12 PIN PLUG | GTCL06AF32-25P-LC.pdf | |
| 78286-424HLF | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 78286-424HLF.pdf | |
| M80-4550898 | 8 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.079" (2.00mm) | M80-4550898.pdf | |
| 1234 | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Male Screw, Rivet, Stud Connector Non-Insulated | 1234.pdf | |
| CRCW080511K0FKTB | RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW080511K0FKTB.pdf |