| Manufacturer Part Number: | 2474R-38K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2mH Unshielded Molded Inductor 370mA 2.55 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-38K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-38K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.2mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 370mA | |
| Current - Saturation | 180mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.55 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-38K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-38K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-38K is new and unused, you can buy 2474R-38K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-38K.
| BFC237136105 | 1µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm) | BFC237136105.pdf | |
| TPSC226K016R0375 | 22µF Molded Tantalum Capacitors 16V 2312 (6032 Metric) 375 mOhm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | TPSC226K016R0375.pdf | |
| 173D686X9006XWE3 | 68µF Molded Tantalum Capacitors 6V Axial 0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm) | 173D686X9006XWE3.pdf | |
| 4232-222H | 2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 416mA 1.2 Ohm Max 2-SMD | 4232-222H.pdf | |
| MC34164D-3R2 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | MC34164D-3R2.pdf | |
| PT06CGMSS1-12-3S | PT 3C 3#16 SKT PLUG | PT06CGMSS1-12-3S.pdf | |
| DJT10E21-41JA | 41 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | DJT10E21-41JA.pdf | |
| GTS06CFZ32-22P | GT 54C 54#16 PIN PLUG | GTS06CFZ32-22P.pdf | |
| CL124000 | CONN ADPTR PG UNSEALED SZ 4 | CL124000.pdf | |
| 10114830-10111LF | 11 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 10114830-10111LF.pdf | |
| 6-1775444-5 | 15 Positions Header, Shrouded Connector 0.059" (1.50mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 6-1775444-5.pdf | |
| M80-4000000FG-08-324-00-000 | 8 Position Receptacle Connector 0.157" (4.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | M80-4000000FG-08-324-00-000.pdf | |
| 3211058 | Terminal Block Connector 2 Position Disconnect Black 1-14 AWG | 3211058.pdf | |
| UCR18EVHJSR011 | RES SMD 0.011 OHM 5% 1/2W 1206 | UCR18EVHJSR011.pdf |