| Manufacturer Part Number: | 2474R-31K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µH Unshielded Molded Inductor 740mA 650 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-31K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-31K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 740mA | |
| Current - Saturation | 350mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 650 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-31K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-31K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-31K is new and unused, you can buy 2474R-31K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-31K.
| VJ2220A471JBCAT4X | 470pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric) 0.226" L x 0.200" W (5.74mm x 5.08mm) | VJ2220A471JBCAT4X.pdf | |
| 04023J0R2QBWTR | 0.20pF Thin Film Capacitor 25V 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm) | 04023J0R2QBWTR.pdf | |
| GBA32DTKN | CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD | GBA32DTKN.pdf | |
| SIT8008BC-22-18E-64.000000D | OSC XO 1.8V 64MHZ OE | SIT8008BC-22-18E-64.000000D.pdf | |
| RD6127-10-9M0 | 9mH @ 400Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 10A (Typ) DCR 25.9 mOhm (Typ) | RD6127-10-9M0.pdf | |
| VI-BN2-CX-S | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VI-BN2-CX-S.pdf | |
| VI-26Z-MU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W | VI-26Z-MU-B1.pdf | |
| FMC15DRAS-S734 | CONN EDGECARD 30POS .100 R/A SLD | FMC15DRAS-S734.pdf | |
| 2M805-001-16ZNU8-7PA | M805 7C 7#23 PIN PLUG OM | 2M805-001-16ZNU8-7PA.pdf | |
| 956218-2020-AR-PT | 18 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 956218-2020-AR-PT.pdf | |
| RT0603WRE07143RL | RES SMD 143 OHM 0.05% 1/10W 0603 | RT0603WRE07143RL.pdf | |
| YC102-JR-0716RL | RES ARRAY 2 RES 16 OHM 0302 | YC102-JR-0716RL.pdf |