| Manufacturer Part Number: | 2474R-28K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180µH Unshielded Molded Inductor 990mA 362 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-28K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-28K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 180µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 990mA | |
| Current - Saturation | 480mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 362 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-28K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-28K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-28K is new and unused, you can buy 2474R-28K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-28K.
| KLPC1800X | FUSE CRTRDGE 1.8KA 600VAC/480VDC | KLPC1800X.pdf | |
| MAZZ068H0L | TVS DIODE 4VWM SMINI | MAZZ068H0L.pdf | |
| EBC24DRMD-S288 | CONN EDGECARD 48POS .100" | EBC24DRMD-S288.pdf | |
| 2000-2R0-V-RC | 2µH Unshielded Toroidal Inductor 15.6A 2.7 mOhm Max Radial | 2000-2R0-V-RC.pdf | |
| 8N3SV75EC-0088CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0088CDI.pdf | |
| SSM2301CPZ-R2 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 8-LFCSP-VD (3x3) | SSM2301CPZ-R2.pdf | |
| REC5-4805SRWZ/H/B | CONV DC/DC 5W 18-72VIN 05VOUT | REC5-4805SRWZ/H/B.pdf | |
| VE-B6K-CV-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VE-B6K-CV-S.pdf | |
| MI-J2J-MZ-S | CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 25W | MI-J2J-MZ-S.pdf | |
| HS50 33K J | RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W | HS50 33K J.pdf | |
| TX40AB00-1620 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M25x1 17, E | TX40AB00-1620.pdf | |
| S18B-PUDSS-1(LF)(SN) | 18 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin | S18B-PUDSS-1(LF)(SN).pdf | |
| OQ13558000J0G | 13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | OQ13558000J0G.pdf | |
| D2TO035C680R0KTE3 | RES SMD 680 OHM 10% 35W TO263 | D2TO035C680R0KTE3.pdf |