| Manufacturer Part Number: | 2474R-27K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Unshielded Molded Inductor 1.04A 330 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-27K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-27K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.04A | |
| Current - Saturation | 520mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 330 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-27K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-27K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-27K is new and unused, you can buy 2474R-27K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-27K.
| MMSZ5250CT1G | Zener Diode 20V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5250CT1G.pdf | |
| JAN1N5532CUR-1 | Zener Diode 12V 500mW ±2% Surface Mount | JAN1N5532CUR-1.pdf | |
| MA3216-201T4 | 200 Ohm Impedance Ferrite Bead 1206 (3216 Metric), Array, 8 PC Pad Surface Mount 150mA 4 Lines 300 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | MA3216-201T4.pdf | |
| AP7315D-26FS4-7B | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 150mA X2-DFN1010-4 | AP7315D-26FS4-7B.pdf | |
| S-1131B40UC-N4ZTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 300mA SOT-89-5 | S-1131B40UC-N4ZTFU.pdf | |
| 3009Y-1-203LF | 20k Ohm 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15 Turn Side Adjustment | 3009Y-1-203LF.pdf | |
| VE-2TM-IW-S | CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W | VE-2TM-IW-S.pdf | |
| TXD2SA-3V-4 | TX-D RELAY2 FORM C 3V | TXD2SA-3V-4.pdf | |
| AIT6AC18-10PS | ER 4C 4#12 PIN PLUG | AIT6AC18-10PS.pdf | |
| 473-10-236-00-001101 | 36 Position Header Strip Connector Turret Gold | 473-10-236-00-001101.pdf | |
| RG2012P-2261-B-T1 | RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012P-2261-B-T1.pdf | |
| Y1713V0517BT9L | RES NTWRK 3 RES MULT OHM RADIAL | Y1713V0517BT9L.pdf | |
| CMF552M0000GHEA | RES 2M OHM 1/2W 2% AXIAL | CMF552M0000GHEA.pdf |