| Manufacturer Part Number: | 2474R-22K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Molded Inductor 1.65A 130 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-22K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-22K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.65A | |
| Current - Saturation | 850mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 130 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-22K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-22K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-22K is new and unused, you can buy 2474R-22K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-22K.
| EKMH201VSN122MA40S | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 207 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VSN122MA40S.pdf | |
| ECA36DRMD-S273 | CONN EDGECARD 72POS .125 WW | ECA36DRMD-S273.pdf | |
| CDBMTS220-HF | Diode Schottky 20V 2A (DC) Surface Mount SOD-123S | CDBMTS220-HF.pdf | |
| PLY17BS2921R2B2B | 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.2A DCR 300 Ohm | PLY17BS2921R2B2B.pdf | |
| ISL84515IB | 1 Circuit IC Switch 1:1 20 Ohm 8-SOIC | ISL84515IB.pdf | |
| MCP1725T-0802E/MC | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 0.8V 500mA 8-DFN (2x3) | MCP1725T-0802E/MC.pdf | |
| 1626L319 | 10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE | 1626L319.pdf | |
| HLMP-HD57-NR0ZZ | Red 630nm LED Indication - Discrete 2.2V Radial | HLMP-HD57-NR0ZZ.pdf | |
| ERJ-3GEYJ435V | RES SMD 4.3M OHM 5% 1/10W 0603 | ERJ-3GEYJ435V.pdf | |
| GTCL06CF14S-A7P-B30 | GT 7C 7#16S PIN PLUG | GTCL06CF14S-A7P-B30.pdf | |
| 951410-4012309-AR-PT | 10 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount | 951410-4012309-AR-PT.pdf | |
| RP73D2B365KBTG | RES SMD 365K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RP73D2B365KBTG.pdf | |
| CRCW060371R5FKEB | RES SMD 71.5 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060371R5FKEB.pdf |