| Manufacturer Part Number: | 2474R-15K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Molded Inductor 2.97A 40 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-15K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-15K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.97A | |
| Current - Saturation | 1.6A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 40 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-15K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-15K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-15K is new and unused, you can buy 2474R-15K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-15K.
| BFC230353564 | 0.56µF Film Capacitor 100V 400V Polyester, Metallized Radial 0.689" L x 0.272" W (17.50mm x 6.90mm) | BFC230353564.pdf | |
| TISP3320F3DR | SURGE SUPP 240V BIDIR 8-SOIC | TISP3320F3DR.pdf | |
| SIT1602BI-83-33E-33.333300X | 33.3333MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 4.5mA Enable/Disable | SIT1602BI-83-33E-33.333300X.pdf | |
| 121SPC045A | Diode Schottky 45V 120A Surface Mount SPD-3A | 121SPC045A.pdf | |
| 19011352 | LED Panel Indicator Yellow 24V 20mA Round with Flat Top | 19011352.pdf | |
| V48C28C75BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | V48C28C75BG3.pdf | |
| VE-JW3-EZ | CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W | VE-JW3-EZ.pdf | |
| VE-J60-IZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W | VE-J60-IZ-F4.pdf | |
| LM25018MR-EVM | LM25018 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | LM25018MR-EVM.pdf | |
| AC1206FR-0756RL | RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 1206 | AC1206FR-0756RL.pdf | |
| 97-3106A12S-3PX-940 | AB 2C 2#16S PIN PLUG | 97-3106A12S-3PX-940.pdf | |
| 85102E83S5016 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | 85102E83S5016.pdf | |
| MS3474L1412PL | 12 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS3474L1412PL.pdf |