| Manufacturer Part Number: | 2474R-14K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12µH Unshielded Molded Inductor 3.09A 37 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-14K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-14K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 12µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3.09A | |
| Current - Saturation | 1.8A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 37 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-14K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-14K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-14K is new and unused, you can buy 2474R-14K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-14K.
| 604D201F075GJ7 | 200µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can - 4 Leads | 604D201F075GJ7.pdf | |
| PCSB500-2-4Y | Terminal Inline, Tap Connector Screw Clear | PCSB500-2-4Y.pdf | |
| SIT8209AC-22-33E-125.000000Y | OSC XO 3.3V 125MHZ OE | SIT8209AC-22-33E-125.000000Y.pdf | |
| 1N5386BE3/TR12 | Zener Diode 180V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5386BE3/TR12.pdf | |
| DDTD123TC-7-F | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 | DDTD123TC-7-F.pdf | |
| CY22E016L-SZ45XC | IC NVSRAM 16KBIT 45NS 28SOIC | CY22E016L-SZ45XC.pdf | |
| NJU7261U33-TE1 | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 250mA (Switch) SOT-89-5/6 | NJU7261U33-TE1.pdf | |
| E10SB24A | LED Lamp Replacement Blue Miniature Screw (E10) 24V 0.394" Dia x 0.994" H (10mm x 25.25mm) | E10SB24A.pdf | |
| PDA241-SRT02-105A2 | 1M Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.25W, 1/4W Solder Lug | PDA241-SRT02-105A2.pdf | |
| DE1A-L-6V | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 6VDC Coil Through Hole | DE1A-L-6V.pdf | |
| RMM40DRMN-S288 | CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND | RMM40DRMN-S288.pdf | |
| D38999/20JD18SC | 18 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20JD18SC.pdf | |
| 1-2013620-3 | CONN SOCKET PGA ZIF 988POS GOLD | 1-2013620-3.pdf | |
| RT1206CRC07124KL | RES SMD 124K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRC07124KL.pdf |