| Manufacturer Part Number: | 2474R-02K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2µH Unshielded Molded Inductor 5.95A 10 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-02K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-02K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 5.95A | |
| Current - Saturation | 5.8A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 10 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-02K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-02K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-02K is new and unused, you can buy 2474R-02K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-02K.
| M39003/01-6385/TR | 2.2µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-6385/TR.pdf | |
| LEG11-36712-1-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LEG11-36712-1-V.pdf | |
| EMM10DRYS | CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD | EMM10DRYS.pdf | |
| PSM4-252P-20T0 | 2500pF Feed Through Capacitor 200V 20A 0.5 mOhm 3-PSM | PSM4-252P-20T0.pdf | |
| MLG0603S24NHT000 | 24nH Unshielded Multilayer Inductor 150mA 1.3 Ohm Max 0201 (0603 Metric) | MLG0603S24NHT000.pdf | |
| VE-J4R-EY-S | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VE-J4R-EY-S.pdf | |
| RT0603BRD077K68L | RES SMD 7.68KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRD077K68L.pdf | |
| RT0402FRE07820RL | RES SMD 820 OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRE07820RL.pdf | |
| LJTPQ00RT-21-16SA-023 | LJT 16C 16#16 SKT RECP | LJTPQ00RT-21-16SA-023.pdf | |
| GTC08A-24-27S | 7 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | GTC08A-24-27S.pdf | |
| 854-10-129-20-001101 | 129 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | 854-10-129-20-001101.pdf |