| Manufacturer Part Number: | 2474R-01K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Molded Inductor 6.27A 9 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474R-01K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474R-01K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 6.27A | |
| Current - Saturation | 6.4A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 9 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474R-01K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474R-01K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474R-01K is new and unused, you can buy 2474R-01K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474R-01K.
| B43760A9398M | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43760A9398M.pdf | |
| VJ0805D1R0DLXAP | 1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D1R0DLXAP.pdf | |
| SA2-6200-DBB-STD | GDT 6200V -15%, +20% 5KA T/H | SA2-6200-DBB-STD.pdf | |
| 501KBC-ADAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 8.9mA Enable/Disable | 501KBC-ADAG.pdf | |
| MB91213APMC-GS-123E1 | FR60Lite RISC FR MB91210 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91213APMC-GS-123E1.pdf | |
| MAX3232ECUP+ | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | MAX3232ECUP+.pdf | |
| CAV24C08WE-GT3 | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOIC | CAV24C08WE-GT3.pdf | |
| HCPL-4731-320E | Optoisolator Darlington Output 5000Vrms 2 Channel 8-DIP Gull Wing | HCPL-4731-320E.pdf | |
| 1080137200 | PMI T-1 3/4 DIM CLEAR BLACKOUT | 1080137200.pdf | |
| CXB1304-0000-000C0HB430H | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXB1304 White, Warm Square | CXB1304-0000-000C0HB430H.pdf | |
| TVPS00RF-11-98SE | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVPS00RF-11-98SE.pdf | |
| 09330104739 | Female Insert Gray 10+Ground Position Terminal Block, Straight - Push In | 09330104739.pdf | |
| CRCW08051R20FNEA | RES SMD 1.2 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW08051R20FNEA.pdf | |
| 9T12062A3653BAHFT | RES SMD 365K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A3653BAHFT.pdf | |
| 9T08052A73R2BAHFT | RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 9T08052A73R2BAHFT.pdf |