| Manufacturer Part Number: | 2474-51K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15mH Unshielded Molded Inductor 100mA 36 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474-51K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474-51K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 15mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 100mA | |
| Current - Saturation | 50mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 36 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474-51K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474-51K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474-51K is new and unused, you can buy 2474-51K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474-51K.
| BFC2370CC564 | 0.56µF Film Capacitor 40V 100V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC2370CC564.pdf | |
| BFC236627394 | 0.39µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm) | BFC236627394.pdf | |
| MA2SV1500L | DIODE VARIABLE CAP 6V SSMINI-2P | MA2SV1500L.pdf | |
| 9230-54-RC | 27µH Unshielded Molded Inductor 185mA 3.5 Ohm Max Axial | 9230-54-RC.pdf | |
| TPS7301QDRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 9.75 V 500mA 8-SOIC | TPS7301QDRG4.pdf | |
| CA11883_TINA2-O | LENS ASSY 1POS 16.1MM ROUND | CA11883_TINA2-O.pdf | |
| PYB10-Q48-D5 | DC/DC CONVERTER +/-5V 10W | PYB10-Q48-D5.pdf | |
| V375C36T75BL2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | V375C36T75BL2.pdf | |
| VI-26T-EW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W | VI-26T-EW-F1.pdf | |
| VI-J4M-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VI-J4M-MX-B1.pdf | |
| OQ03B15100J0G | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.098" (2.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | OQ03B15100J0G.pdf | |
| 999705 | 19 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | 999705.pdf | |
| FDI18-187Q | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated | FDI18-187Q.pdf |