| Manufacturer Part Number: | 2474-44K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9mH Unshielded Molded Inductor 200mA 8.63 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474-44K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474-44K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.9mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 200mA | |
| Current - Saturation | 100mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 8.63 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474-44K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474-44K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474-44K is new and unused, you can buy 2474-44K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474-44K.
| 860020674015 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020674015.pdf | |
| CL21B332KC6WPNC | 3300pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B332KC6WPNC.pdf | |
| K472J20C0GH5UL2 | 4700pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | K472J20C0GH5UL2.pdf | |
| M39003/01-8033/TR | 82µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-8033/TR.pdf | |
| ECS-SR1-4.00-B-TR | 4MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 30pF ±0.3% -20°C ~ 80°C Surface Mount | ECS-SR1-4.00-B-TR.pdf | |
| MCP6002T-I/MS | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | MCP6002T-I/MS.pdf | |
| TC7SH34F,LJ(CT | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SMV | TC7SH34F,LJ(CT.pdf | |
| QPDD10-48D05 | POWER SUPPLY INSULATED 5V | QPDD10-48D05.pdf | |
| VI-B6N-EW | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VI-B6N-EW.pdf | |
| VI-B3K-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-B3K-EX-F2.pdf | |
| LI05-1A85 | Reed Relay SPST-NO (1 Form A) Through Hole | LI05-1A85.pdf | |
| RPC2010JT220R | RES SMD 220 OHM 5% 3/4W 2010 | RPC2010JT220R.pdf | |
| CN1020A22G55S7Y040 | 26500 55C 55#20 S BY PLUG LC | CN1020A22G55S7Y040.pdf | |
| 865609SLTLF | Receptacle for Female Contacts Housing D-Sub Connector 9 Position | 865609SLTLF.pdf | |
| AXT430124 | 30 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | AXT430124.pdf |