| Manufacturer Part Number: | 2474-43K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.3mH Unshielded Molded Inductor 230mA 6.56 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474-43K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474-43K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.3mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 230mA | |
| Current - Saturation | 110mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 6.56 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474-43K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474-43K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474-43K is new and unused, you can buy 2474-43K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474-43K.
| B43252G2227M | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252G2227M.pdf | |
| IRKT57/04A | SCR Module 400V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | IRKT57/04A.pdf | |
| SRR0604-220ML | 22µH Shielded Wirewound Inductor 900mA 190 mOhm Max Nonstandard | SRR0604-220ML.pdf | |
| MC74HC126ANG | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-PDIP | MC74HC126ANG.pdf | |
| MAX5908EEE+T | Hot Swap Controller, Sequencer 2 Channel PCI Express® 16-QSOP | MAX5908EEE+T.pdf | |
| MAX793SESE+ | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | MAX793SESE+.pdf | |
| 5611201100F | LED Circuit Board Indicator Single Yellow Diffused 1.9V 2mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Through Hole | 5611201100F.pdf | |
| 3345W-1-102 | 1k Ohm 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Wirewound 1 Turn Side Adjustment | 3345W-1-102.pdf | |
| ERJ-PA3D6653V | RES SMD 665K OHM 0.5% 1/4W 0603 | ERJ-PA3D6653V.pdf | |
| CA3108F24-12PXF80 | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3108F24-12PXF80.pdf | |
| CA3106E32-15SB03 | 8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106E32-15SB03.pdf | |
| 5280-4PG-318 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | 5280-4PG-318.pdf | |
| DCMT17H5S0L4A191 | D-SUB 40A STR COM M3 POST | DCMT17H5S0L4A191.pdf | |
| BBS-132-G-B | CONN HEADER 32POS 0.100 PCB GOLD | BBS-132-G-B.pdf |