| Manufacturer Part Number: | 2474-42K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7mH Unshielded Molded Inductor 250mA 5.8 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474-42K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474-42K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.7mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 250mA | |
| Current - Saturation | 120mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474-42K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474-42K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474-42K is new and unused, you can buy 2474-42K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474-42K.
| C2012X5R1H155M125AB | 1.5µF 50V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R1H155M125AB.pdf | |
| 0458440002 | POWER EDGE ASSY SIGNAL 3 SEG SLD | 0458440002.pdf | |
| S8X8ES1AP | SCR 800V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92 | S8X8ES1AP.pdf | |
| ECH8672-TL-H | MOSFET 2P-CH 20V 3.5A ECH8 | ECH8672-TL-H.pdf | |
| 100-392F | 3.9µH Unshielded Inductor 75mA 2.8 Ohm Max Nonstandard, 2 Lead | 100-392F.pdf | |
| LMV7271MFX/NOPB | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMV7271MFX/NOPB.pdf | |
| DP4RSC60E40B8 | Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | DP4RSC60E40B8.pdf | |
| L77HDB44SD1CH3FC309 | 44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L77HDB44SD1CH3FC309.pdf | |
| 09670254701 | Receptacle for Female Contacts Housing D-Sub Connector 25 Position | 09670254701.pdf | |
| 77313-124-54LF | 54 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77313-124-54LF.pdf | |
| CRCW1210240RFKEAHP | RES SMD 240 OHM 1% 3/4W 1210 | CRCW1210240RFKEAHP.pdf | |
| RT1206BRB0724R9L | RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRB0724R9L.pdf |