| Manufacturer Part Number: | 2474-40K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8mH Unshielded Molded Inductor 300mA 4 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474-40K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474-40K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.8mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 300mA | |
| Current - Saturation | 150mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 4 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474-40K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474-40K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474-40K is new and unused, you can buy 2474-40K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474-40K.
| BFC236865823 | 0.082µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm) | BFC236865823.pdf | |
| MKP385375160JIP2T0 | 0.075µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm) | MKP385375160JIP2T0.pdf | |
| F950G107KAAAQ2 | 100µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4V 1206 (3216 Metric) 500 mOhm 0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm) | F950G107KAAAQ2.pdf | |
| ASG2-P-V-B-320.000MHZ-T | 320MHz LVPECL VCXO Oscillator Surface Mount 2.5V 65mA Enable/Disable | ASG2-P-V-B-320.000MHZ-T.pdf | |
| 1N5949AP/TR8 | Zener Diode 100V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5949AP/TR8.pdf | |
| MCP609T-I/SL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | MCP609T-I/SL.pdf | |
| TPS3808G25DRVR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-SON (2x2) | TPS3808G25DRVR.pdf | |
| VE-B2J-CX-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VE-B2J-CX-S.pdf | |
| MAX16806EVCMAXQU+ | MAX16806 1, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board | MAX16806EVCMAXQU+.pdf | |
| ERJ-PA3D36R0V | RES SMD 36 OHM 0.5% 1/4W 0603 | ERJ-PA3D36R0V.pdf | |
| 5-146274-7 | 7 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 5-146274-7.pdf | |
| OSTOP162200 | 16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | OSTOP162200.pdf | |
| 0395932222 | 22 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 0395932222.pdf | |
| RNC55H5493FSRE6 | RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H5493FSRE6.pdf |