| Manufacturer Part Number: | 2474-39K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5mH Unshielded Molded Inductor 340mA 3 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474-39K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474-39K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.5mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 340mA | |
| Current - Saturation | 160mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474-39K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474-39K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474-39K is new and unused, you can buy 2474-39K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474-39K.
| CC1206ZKY5V9BB225 | 2.2µF 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206ZKY5V9BB225.pdf | |
| K182M15X7RH53L2 | 1800pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K182M15X7RH53L2.pdf | |
| TPSD227K010R0150 | 220µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2917 (7343 Metric) 150 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TPSD227K010R0150.pdf | |
| MLCE120AE3 | TVS DIODE 120VWM 193VC CASE1 | MLCE120AE3.pdf | |
| 9B-6.000MAAE-B | 6MHz ±30ppm Crystal 12pF 80 Ohm -20°C ~ 70°C Through Hole HC49/US | 9B-6.000MAAE-B.pdf | |
| R5F212L2SDFP#V2 | R8C R8C/2x/2L Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F212L2SDFP#V2.pdf | |
| ISL9000AIRBJZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.5V, 2.8V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9000AIRBJZ.pdf | |
| 39LA-1PB-103 | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer Push-Pull, SPST 1 Turn Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins | 39LA-1PB-103.pdf | |
| CRCW2512510KJNEG | RES SMD 510K OHM 5% 1W 2512 | CRCW2512510KJNEG.pdf | |
| AIB6FA28-6SS | GT 3C 3#4 SKT PLUG | AIB6FA28-6SS.pdf | |
| CA3106E32-8SF80 | 30 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106E32-8SF80.pdf | |
| D38999/24FD35PNL | 37 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | D38999/24FD35PNL.pdf | |
| BACC63CC20-25SNH | 25 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63CC20-25SNH.pdf | |
| 0387000702 | SR BTS CB 2 ASY | 0387000702.pdf |