| Manufacturer Part Number: | 2474-31K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µH Unshielded Molded Inductor 740mA 650 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474-31K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474-31K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 740mA | |
| Current - Saturation | 350mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 650 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474-31K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474-31K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474-31K is new and unused, you can buy 2474-31K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474-31K.
| MALREKA00KS322S00K | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 900 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00KS322S00K.pdf | |
| 8N3SV75LC-0143CDI8 | VCXO IC 81MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0143CDI8.pdf | |
| TSM933CSA+ | Comparator with Voltage Reference CMOS, Push-Pull, TTL 8-SOIC | TSM933CSA+.pdf | |
| 081040801371 | PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER | 081040801371.pdf | |
| SMFLP2D-7.0 | Light Pipe Single Clear Flexible 7.0" (177.8mm) - Fiber Optic Round with Domed Top, 4.2mm | SMFLP2D-7.0.pdf | |
| C10588_BOOM-S | Reflector Osram Ostar 18° Spot Round, 22.20mm Adhesive | C10588_BOOM-S.pdf | |
| DPS240075U-P7/RP | 24V 18W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | DPS240075U-P7/RP.pdf | |
| CC109150447 | RECT SHELF 100A DIST MODULE | CC109150447.pdf | |
| AMC35DTBT-S664 | CONN EDGECARD 70POS .100" | AMC35DTBT-S664.pdf | |
| CRGH2512J27R | RES SMD 27 OHM 5% 2W 2512 | CRGH2512J27R.pdf | |
| RT1206CRB07196KL | RES SMD 196K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRB07196KL.pdf | |
| RNC55H2052FMRSL | RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H2052FMRSL.pdf | |
| RN55E1623BRSL | RES 162K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E1623BRSL.pdf |