| Manufacturer Part Number: | 2474-26K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Unshielded Molded Inductor 1.12A 283 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474-26K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474-26K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.12A | |
| Current - Saturation | 580mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 283 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474-26K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474-26K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474-26K is new and unused, you can buy 2474-26K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474-26K.
| TMK316AB7475ML-T | 4.7µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | TMK316AB7475ML-T.pdf | |
| BFC2373EE155MF | 1.5µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm) | BFC2373EE155MF.pdf | |
| 1546292-1 | AMPOWER HOUSING,RCPT,20 POS | 1546292-1.pdf | |
| BC557C | TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 | BC557C.pdf | |
| MAX3812USA+ | 1/0 Driver LVDS 8-SOIC | MAX3812USA+.pdf | |
| MAX1763EEE+ | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 2.5V (3.3V) 1 Output 2A (Switch) 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | MAX1763EEE+.pdf | |
| WSC25152K000FEA | RES SMD 2K OHM 1% 1W 2515 | WSC25152K000FEA.pdf | |
| 180-015-113R051 | 15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | 180-015-113R051.pdf | |
| 432210-11-0 | 11 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 432210-11-0.pdf | |
| CRCW120611R8FKEB | RES SMD 11.8 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW120611R8FKEB.pdf | |
| 767163473GPTR13 | RES ARRAY 8 RES 47K OHM 16SOIC | 767163473GPTR13.pdf |