| Manufacturer Part Number: | 2474-24K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 82µH Unshielded Molded Inductor 1.53A 152 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474-24K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474-24K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 82µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.53A | |
| Current - Saturation | 710mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 152 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474-24K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474-24K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474-24K is new and unused, you can buy 2474-24K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474-24K.
| 22255C105KAT4A | 1µF 50V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) | 22255C105KAT4A.pdf | |
| MKP385418250JPI4T0 | 0.18µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm) | MKP385418250JPI4T0.pdf | |
| CCMR012.T | FUSE CARTRIDGE 12A 600VAC/500VDC | CCMR012.T.pdf | |
| R5F101SLAFB#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 128-LQFP (14x20) | R5F101SLAFB#V0.pdf | |
| AT29C020-15JC | IC FLASH 2MBIT 150NS 32PLCC | AT29C020-15JC.pdf | |
| VI-21T-EV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W | VI-21T-EV-F2.pdf | |
| VI-B13-MX | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | VI-B13-MX.pdf | |
| DC1805A-H | LTC2376-18, LTC6362, LTC6655 - 18 Bit 250k Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | DC1805A-H.pdf | |
| AMC22DTKH | CONN EDGECARD 44POS .100" | AMC22DTKH.pdf | |
| GTC030RV20-19P-025-LC | GT 3C 3#8 PIN RECP BOX RM | GTC030RV20-19P-025-LC.pdf | |
| TVP00RQL-23-6S-LC | TV 6C 6#8(QUAD) SKT RECP | TVP00RQL-23-6S-LC.pdf | |
| 6123000-5 | 120 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 6123000-5.pdf | |
| 52045-1 | Ring Terminal Connector 5/16 Stud Circular 1/0 AWG Crimp | 52045-1.pdf | |
| RG3216N-5490-W-T1 | RES SMD 549 OHM 0.05% 1/4W 1206 | RG3216N-5490-W-T1.pdf | |
| TC124-FR-07309KL | RES ARRAY 4 RES 309K OHM 0804 | TC124-FR-07309KL.pdf |