| Manufacturer Part Number: | 2474-11K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8µH Unshielded Molded Inductor 3.69A 26 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474-11K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474-11K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 6.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3.69A | |
| Current - Saturation | 2.5A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 26 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474-11K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474-11K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474-11K is new and unused, you can buy 2474-11K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474-11K.
| B43584B5108M | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 93 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584B5108M.pdf | |
| 224PPS850K | 0.22µF Film Capacitor 500V 850V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.591" Dia x 1.142" L (15.00mm x 29.00mm) | 224PPS850K.pdf | |
| IEGH66-1-62-14.0-A-01-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 14A | IEGH66-1-62-14.0-A-01-V.pdf | |
| P6KE520CA-HF | TVS DIODE 444.6VWM 717.6VC DO15 | P6KE520CA-HF.pdf | |
| ECS-300CX-240 | 24MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Through Hole 5V 20mA Standby (Power Down) | ECS-300CX-240.pdf | |
| PEX8605-AB50TQI G | IC PCI EXPRESS SWITCH | PEX8605-AB50TQI G.pdf | |
| VI-20L-CY | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VI-20L-CY.pdf | |
| VI-B5K-IU | CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W | VI-B5K-IU.pdf | |
| MI-252-MW | CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 100W | MI-252-MW.pdf | |
| EN3C2FCX | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | EN3C2FCX.pdf | |
| DTS20F25-29BD | 29 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | DTS20F25-29BD.pdf | |
| CRL2010-FW-R510ELF | RES SMD 0.51 OHM 1% 1/2W 2010 | CRL2010-FW-R510ELF.pdf | |
| RN55D20R5FRE6 | RES 20.5 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D20R5FRE6.pdf | |
| CMF65270K00FKR6 | RES 270K OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF65270K00FKR6.pdf |