| Manufacturer Part Number: | 2256R-821K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820nH Unshielded Molded Inductor 5.6A 12 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2256R-821K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2256R-821K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2256R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 820nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 5.6A | |
| Current - Saturation | 5.6A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 12 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2256R-821K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2256R-821K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2256R-821K is new and unused, you can buy 2256R-821K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2256R-821K.
| AQ12EM2R0CAJME\500 | 2pF 150V Ceramic Capacitor M 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ12EM2R0CAJME\500.pdf | |
| M39003/01-6281H | 3.3µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-6281H.pdf | |
| ATV04A8V0J-HF | TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO214AC | ATV04A8V0J-HF.pdf | |
| CRBV55CL-0403-0421 | Center Frequency 412MHz Voltage Controlled Oscillator 1.5 ~ 3.5 V 0 ±4 dBm -15 dBc | CRBV55CL-0403-0421.pdf | |
| LFE3-150EA-8LFN1156I | IC FPGA 586 I/O 1156FBGA | LFE3-150EA-8LFN1156I.pdf | |
| 192A225W | LED Panel Indicator White 12V 20mA Round with Domed Top | 192A225W.pdf | |
| V24C5E125BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W | V24C5E125BN3.pdf | |
| RMA28DRST-S288 | CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND | RMA28DRST-S288.pdf | |
| 85107P2039S50 | 39 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | 85107P2039S50.pdf | |
| MS27656E15B35S | 37 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS27656E15B35S.pdf | |
| TC122-JR-0715RL | RES ARRAY 2 RES 15 OHM 0404 | TC122-JR-0715RL.pdf |