| Manufacturer Part Number: | 2256R-561K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560nH Unshielded Molded Inductor 5.8A 10.5 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2256R-561K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2256R-561K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2256R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 5.8A | |
| Current - Saturation | 5.8A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 10.5 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2256R-561K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2256R-561K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2256R-561K is new and unused, you can buy 2256R-561K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2256R-561K.
| BKAD1-125-30003 | Plug Connector Arinc Crimp 60/60/5W2/// | BKAD1-125-30003.pdf | |
| GBB25DHRN | CONN CARD EXTEND 50POS .050" SLD | GBB25DHRN.pdf | |
| JBC22DETN | FML CRD EDGE .100 44POS DR LOW P | JBC22DETN.pdf | |
| MRF141G | RF Mosfet 2 N-Channel (Dual) Common Source 28V 500mA 175MHz 14dB 300W 375-04, Style 2 | MRF141G.pdf | |
| ER1840-109JM | 750nH Unshielded Molded Inductor 1.1A 205 mOhm Max Axial | ER1840-109JM.pdf | |
| 8N3Q001KG-0085CDI8 | Clock Oscillator IC 160MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0085CDI8.pdf | |
| R1EX25064ASA00A#S0 | IC EEPROM 64KBIT 5MHZ 8SOP | R1EX25064ASA00A#S0.pdf | |
| MAX693CPE | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 16-PDIP | MAX693CPE.pdf | |
| CR1206-JW-823ELF | RES SMD 82K OHM 5% 1/4W 1206 | CR1206-JW-823ELF.pdf | |
| CA3102E12S-3SWB | 2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3102E12S-3SWB.pdf | |
| 9-1437653-3 | 16 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 9-1437653-3.pdf |