| Manufacturer Part Number: | 2256R-53K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 22mH Unshielded Molded Inductor 50mA 160 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2256R-53K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2256R-53K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2256R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 22mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 50mA | |
| Current - Saturation | 50mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 160 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2256R-53K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2256R-53K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2256R-53K is new and unused, you can buy 2256R-53K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2256R-53K.
| 101302T250BC2A | ALUM-SCREW TERMINAL | 101302T250BC2A.pdf | |
| SMBJ78CA-M3/5B | TVS DIODE 78VWM 126VC DO-215AA | SMBJ78CA-M3/5B.pdf | |
| JANTX1N4616UR-1 | Zener Diode 2.2V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4616UR-1.pdf | |
| STM32F303CCT6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F3 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | STM32F303CCT6.pdf | |
| S-816A47AMC-BAWT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.7V 1A SOT-23-5 | S-816A47AMC-BAWT2U.pdf | |
| PAM250-6 | AC/DC CONVERTER 24V 130W | PAM250-6.pdf | |
| KTPS200-48042-VI | 48V 200W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input | KTPS200-48042-VI.pdf | |
| MS3102R-20-27P | 14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3102R-20-27P.pdf | |
| TVS06RS-17-6SA | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TVS06RS-17-6SA.pdf | |
| TVS06RK-25-24AB | TV 24C 12#16 12#12 PIN PLUG | TVS06RK-25-24AB.pdf | |
| SFW19R-2STAE1LF | 19 Position FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | SFW19R-2STAE1LF.pdf | |
| 75915-413HLF | 13 Position Receptacle Connector Tin 0.100" (2.54mm) Through Hole | 75915-413HLF.pdf | |
| 87270-2 | 2 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black | 87270-2.pdf | |
| 1733000 | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1733000.pdf |