| Manufacturer Part Number: | 2256R-51K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15mH Unshielded Molded Inductor 61mA 105 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2256R-51K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2256R-51K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2256R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 15mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 61mA | |
| Current - Saturation | 61mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 105 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2256R-51K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2256R-51K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2256R-51K is new and unused, you can buy 2256R-51K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2256R-51K.
| VJ1210Y683JXPAT5Z | 0.068µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | VJ1210Y683JXPAT5Z.pdf | |
| LTC2461CMS#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 12-MSOP | LTC2461CMS#TRPBF.pdf | |
| MC3403PW | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | MC3403PW.pdf | |
| MAX78615+ATL/A02 | IC ENERGY MEASUREMENT TSSOP | MAX78615+ATL/A02.pdf | |
| VOM160R-X001T | Optoisolator Triac Output 3750Vrms 1 Channel 4-SOP (2.54mm) | VOM160R-X001T.pdf | |
| VI-23K-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-23K-CX-B1.pdf | |
| VE-2NX-IY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VE-2NX-IY-F3.pdf | |
| LM4844TLEVAL | LM4844 Boomer® 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Output Class AB Audio Amplifier Evaluation Board | LM4844TLEVAL.pdf | |
| RC0201DR-0726K7L | RES SMD 26.7KOHM 0.5% 1/20W 0201 | RC0201DR-0726K7L.pdf | |
| ACC20DRXN | CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD | ACC20DRXN.pdf | |
| RCC65DRTS-S734 | CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD | RCC65DRTS-S734.pdf | |
| MX44000XP2 | CONN WIRE SEAL FOR 0.5SQ | MX44000XP2.pdf | |
| RN55C6191BR36 | RES 6.19K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C6191BR36.pdf |