| Manufacturer Part Number: | 2256R-44K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9mH Unshielded Molded Inductor 110mA 33 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2256R-44K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2256R-44K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2256R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.9mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 110mA | |
| Current - Saturation | 110mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 33 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2256R-44K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2256R-44K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2256R-44K is new and unused, you can buy 2256R-44K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2256R-44K.
| M39003/01-2502H | 100µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-2502H.pdf | |
| RCC08DCMT | CONN EDGECARD 16POS .100 WW | RCC08DCMT.pdf | |
| RCC22DRYH | CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD | RCC22DRYH.pdf | |
| GBC61DCSN | CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD | GBC61DCSN.pdf | |
| DSC1001DI2-026.0000 | 26MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 6.3mA Standby (Power Down) | DSC1001DI2-026.0000.pdf | |
| 4470-26F | 120µH Unshielded Molded Inductor 360mA 4.1 Ohm Max Axial | 4470-26F.pdf | |
| PIC32MX450F128HT-V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX450F128HT-V/PT.pdf | |
| TXD2SA-2M-3V | General Purpose Relay DPDT (2 Form D) Surface Mount | TXD2SA-2M-3V.pdf | |
| CRT0603-FY-1003ELF | RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 | CRT0603-FY-1003ELF.pdf | |
| 97-3107B22-1SY-940 | AB 2C 2#8 SKT PLUG | 97-3107B22-1SY-940.pdf | |
| 4832-6000-CP | CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN | 4832-6000-CP.pdf | |
| CRGH2512F17R8 | RES SMD 17.8 OHM 1% 2W 2512 | CRGH2512F17R8.pdf | |
| MNR14E0APJ4R7 | RES ARRAY 4 RES 4.7 OHM 1206 | MNR14E0APJ4R7.pdf |