| Manufacturer Part Number: | 2256R-38K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2mH Unshielded Molded Inductor 200mA 10 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2256R-38K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2256R-38K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2256R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.2mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 200mA | |
| Current - Saturation | 200mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 10 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2256R-38K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2256R-38K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2256R-38K is new and unused, you can buy 2256R-38K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2256R-38K.
| C0603C153K3RACTU | 0.015µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C153K3RACTU.pdf | |
| CD30FD272FO3F | 2700pF Mica Capacitor 500V Radial 0.772" L x 0.252" W (19.60mm x 6.40mm) | CD30FD272FO3F.pdf | |
| JANTX1N6470 | TVS DIODE 6VWM 11VC GPKG AXIAL | JANTX1N6470.pdf | |
| GCC60DREF-S13 | CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND | GCC60DREF-S13.pdf | |
| B1100-13-F | DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA | B1100-13-F.pdf | |
| MIL2510-42K | 5.6µH Unshielded Inductor 123mA 3.1 Ohm Max Nonstandard | MIL2510-42K.pdf | |
| MC68882EI16A | Floating-Point Co-Processor IC 68-PLCC (25x25) | MC68882EI16A.pdf | |
| MO-FIN-A-A202-MS11-1010-33-0-S | PLC SPLITTER 2X2 S-GRADE 1M | MO-FIN-A-A202-MS11-1010-33-0-S.pdf | |
| ABC35DTMT | CONN EDGECARD 70POS .100" | ABC35DTMT.pdf | |
| BACC63BP22D12S7H | 12 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Self Locking, Shielded | BACC63BP22D12S7H.pdf | |
| 5036600400 | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin | 5036600400.pdf | |
| TG150160B0J0G | 15 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | TG150160B0J0G.pdf |