| Manufacturer Part Number: | 2022W |
|---|---|
| Manufacturer: | Curtis Industries |
| Product Category: | Terminal Blocks - Barrier Blocks |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 22 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2022W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2022W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Manufacturer | Curtis Industries | |
| Series | 2000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 22 | |
| Number of Wire Entries | 44 | |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Current Rating | 30A | |
| Voltage Rating | - | |
| Wire Gauge | 10 AWG | |
| Top Termination | Screws with Captive Plate | |
| Bottom Termination | Closed | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | Flange | |
| Color | - | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | - | |
| Mounting Type | Chassis, Panel | |
| Operating Temperature | 110°C | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2022W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2022W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Curtis Industries all series components. The condition of 2022W is new and unused, you can buy 2022W Curtis Industries with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2022W.
| M39003/09-0356 | 27µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35V Axial 145 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-0356.pdf | |
| 170M3413 | FUSE SQUARE 125A 700VAC | 170M3413.pdf | |
| GMM12DTMT | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | GMM12DTMT.pdf | |
| CDCVF2310PW | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 200MHz 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | CDCVF2310PW.pdf | |
| 8N4SV75FC-0127CDI | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0127CDI.pdf | |
| BD25HC5WEFJ-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1.5A 8-HTSOP-J | BD25HC5WEFJ-E2.pdf | |
| MY4ZN-D2-DC48(S) | RELAY GEN PUR 4PDT 48VDC IND/DIO | MY4ZN-D2-DC48(S).pdf | |
| 1663130000 | CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ8 PG21 | 1663130000.pdf | |
| 534975-8 | 30 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle | 534975-8.pdf | |
| 801-43-003-10-003000 | 3 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-43-003-10-003000.pdf | |
| 2-104257-2 | 23 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 2-104257-2.pdf | |
| 1972330000 | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1972330000.pdf |