| Manufacturer Part Number: | 2020R-02K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120nH Unshielded Toroidal Inductor 2A 50 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2020R-02K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2020R-02K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2020R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Toroidal | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 120nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 50 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 60 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 400MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2020R-02K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2020R-02K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2020R-02K is new and unused, you can buy 2020R-02K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2020R-02K.
| BK/GBB-1 | FUSE 1A 250VAC FAST GBB CERM | BK/GBB-1.pdf | |
| 5P49V5901B665NLGI8 | IC CLOCK GENERATOR 24VFQFPN | 5P49V5901B665NLGI8.pdf | |
| XC3SD3400A-5FGG676C | IC FPGA 469 I/O 676FBGA | XC3SD3400A-5FGG676C.pdf | |
| PIC16F914-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC16F914-I/ML.pdf | |
| MAX6975ATL+ | LED Driver IC 24 Output Linear Shift Register Dimming 30mA 40-TQFN-EP (6x6) | MAX6975ATL+.pdf | |
| VI-212-EU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VI-212-EU-B1.pdf | |
| VE-J2L-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VE-J2L-MY-F4.pdf | |
| V375A24H400BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W | V375A24H400BS3.pdf | |
| VE-B10-MU-S | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | VE-B10-MU-S.pdf | |
| LJT07RT-11-2S-014-LC | LJT 2C 2#16 SKT RECP | LJT07RT-11-2S-014-LC.pdf | |
| 1734597-1 | CONN CONTACT 1MM 28-32AWG SMD | 1734597-1.pdf | |
| RG2012N-4531-B-T5 | RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012N-4531-B-T5.pdf | |
| PHP00603E6571BBT1 | RES SMD 6.57K OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E6571BBT1.pdf | |
| PHP00805E69R0BBT1 | RES SMD 69 OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805E69R0BBT1.pdf | |
| 4814P-T01-202LF | RES ARRAY 7 RES 2K OHM 14SOIC | 4814P-T01-202LF.pdf |