| Manufacturer Part Number: | 2020-18K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560nH Unshielded Toroidal Inductor 1A 220 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2020-18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2020-18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2020 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Toroidal | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 560nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 220 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 70 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 200MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.215" (5.46mm) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2020-18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2020-18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2020-18K is new and unused, you can buy 2020-18K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2020-18K.
| 600S2R4AT250XT | 2.4pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 600S2R4AT250XT.pdf | |
| 06036C563KAT2A | 0.056µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06036C563KAT2A.pdf | |
| MKT1813315636 | 0.015µF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Axial 0.256" Dia x 0.551" L (6.50mm x 14.00mm) | MKT1813315636.pdf | |
| MMA21-0201H1 | CONN RACK/PANEL 20POS 5A | MMA21-0201H1.pdf | |
| RBM36DTKD | CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD | RBM36DTKD.pdf | |
| ASTMHTV-125.000MHZ-ZJ-E-T3 | 125MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-125.000MHZ-ZJ-E-T3.pdf | |
| SZBZX84C3V3ET1G | Zener Diode 3.3V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84C3V3ET1G.pdf | |
| MAX16909RAUE+T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1V (5V) 1 Output 3A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | MAX16909RAUE+T.pdf | |
| ALD07A48N-SL | DC/DC CONVERTER 5V 35W | ALD07A48N-SL.pdf | |
| MI-22L-IX-F3 | CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 75W | MI-22L-IX-F3.pdf | |
| D38999/24SD97SN | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24SD97SN.pdf | |
| 0395156007 | 7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | 0395156007.pdf | |
| 9T12062A1543FBHFT | RES SMD 154K OHM 1% 1/8W 1206 | 9T12062A1543FBHFT.pdf |