| Manufacturer Part Number: | 2020-16K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470nH Unshielded Toroidal Inductor 1.1A 170 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2020-16K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2020-16K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2020 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Toroidal | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 470nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 170 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 65 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 220MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.215" (5.46mm) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2020-16K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2020-16K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2020-16K is new and unused, you can buy 2020-16K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2020-16K.
| LELK1-31006-1-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LELK1-31006-1-V.pdf | |
| ASM08DRST-S664 | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | ASM08DRST-S664.pdf | |
| MMBZ5248B-G3-08 | Zener Diode 18V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5248B-G3-08.pdf | |
| HKQ0603U10NJ-T | 10nH Unshielded Multilayer Inductor 230mA 850 mOhm Max 0201 (0603 Metric) | HKQ0603U10NJ-T.pdf | |
| PA4309.222NLT | 2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 20A 27 mOhm Max Nonstandard | PA4309.222NLT.pdf | |
| 854S058AGILFT | Clock Multiplexer IC 2.5GHz 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 854S058AGILFT.pdf | |
| LTC2365HTS8#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR TSOT-23-8 | LTC2365HTS8#TRPBF.pdf | |
| VI-B1M-MW | CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W | VI-B1M-MW.pdf | |
| EMC60DRYN | CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND | EMC60DRYN.pdf | |
| CIR08AF-18-11S-F80 | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CIR08AF-18-11S-F80.pdf | |
| 3010-14-003-13-99 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 3010-14-003-13-99.pdf | |
| 811-22-017-30-002101 | 17 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 811-22-017-30-002101.pdf | |
| CRCW0805100RJNTB | RES SMD 100 OHM 5% 1/8W 0805 | CRCW0805100RJNTB.pdf |