| Manufacturer Part Number: | 2020-08K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220nH Unshielded Toroidal Inductor 1.5A 80 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2020-08K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2020-08K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2020 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Toroidal | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 220nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.5A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 80 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 65 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 300MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.215" (5.46mm) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2020-08K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2020-08K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2020-08K is new and unused, you can buy 2020-08K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2020-08K.
| 50USC3900MEFCSN25X25 | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 50USC3900MEFCSN25X25.pdf | |
| VJ0805D131MXAAJ | 130pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D131MXAAJ.pdf | |
| FCN1913E822K | 8200pF Film Capacitor 250V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1913 (4833 Metric) 0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm) | FCN1913E822K.pdf | |
| 10120128-L0C-50DLF | 4P 6C 3W LEFT VERT XCHD HDR | 10120128-L0C-50DLF.pdf | |
| LMH6655MA/NOPB | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LMH6655MA/NOPB.pdf | |
| LMV431AIMF | Shunt Voltage Reference IC 30V ±1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LMV431AIMF.pdf | |
| SI-3012KS | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adj to 1.28V 1A 8-SOP | SI-3012KS.pdf | |
| 392JA500 | 500 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.5W, 1/2W PC Pins | 392JA500.pdf | |
| AT0603DRD071K1L | RES SMD 1.1K OHM 0.5% 1/10W 0603 | AT0603DRD071K1L.pdf | |
| KPT6E22-21SXDZ | 21 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT6E22-21SXDZ.pdf | |
| MS3454W24-2A | 7 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS3454W24-2A.pdf | |
| 0022653150 | 15 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0022653150.pdf |