| Manufacturer Part Number: | 2020-06K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180nH Unshielded Toroidal Inductor 1.6A 70 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2020-06K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2020-06K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2020 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Toroidal | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 180nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.6A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 70 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 60 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 320MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.215" (5.46mm) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2020-06K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2020-06K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2020-06K is new and unused, you can buy 2020-06K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2020-06K.
| SR291A331JAATR1 | 330pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR291A331JAATR1.pdf | |
| 3640JC472KAT3A | 4700pF 4000V (4kV) Ceramic Capacitor X7R 3640 (9110 Metric) 0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm) | 3640JC472KAT3A.pdf | |
| CMR05F161JPDP | CMR MICA | CMR05F161JPDP.pdf | |
| VIS800 | GDT 800V THROUGH HOLE | VIS800.pdf | |
| ACM06DRKF-S13 | CONN EDGECARD EXTEND 12POS 0.156 | ACM06DRKF-S13.pdf | |
| 744786247A | 470nH Unshielded Multilayer Inductor 150mA 3.6 Ohm Max 0603 (1608 Metric) | 744786247A.pdf | |
| LIA100 | Isolation Amplifier 2 Circuit 16-DIP | LIA100.pdf | |
| 74HC1GU04GV-Q100,1 | Inverter IC 1 Channel 5-TSOP | 74HC1GU04GV-Q100,1.pdf | |
| BXRC-30E10K0-L-02 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Vero® 29 Array White, Warm Round | BXRC-30E10K0-L-02.pdf | |
| LJTP02RE-17-99P-014 | LJT 23C 21#20 2#16 PIN RECP | LJTP02RE-17-99P-014.pdf | |
| 830-80-005-40-001191 | 5 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 830-80-005-40-001191.pdf | |
| 919765 | 51 Position Interface Module Terminal Blocks - Screw Connection To Rectangular, Male 14-26 AWG | 919765.pdf |