| Manufacturer Part Number: | 2020-04K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150nH Unshielded Toroidal Inductor 1.8A 60 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2020-04K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2020-04K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2020 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Toroidal | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 150nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.8A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 60 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 60 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 350MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.215" (5.46mm) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2020-04K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2020-04K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2020-04K is new and unused, you can buy 2020-04K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2020-04K.
| 381LX472M016J202 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX472M016J202.pdf | |
| ECQ-V1H153JL | 0.015µF Film Capacitor 50V Polyester, Metallized - Stacked Radial 0.287" L x 0.126" W (7.30mm x 3.20mm) | ECQ-V1H153JL.pdf | |
| M39003/01-2639/HSD | 0.82µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-2639/HSD.pdf | |
| 109D276X9060C2 | 27µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 60V Axial 5 Ohm 0.219" Dia x 0.608" L (5.56mm x 15.45mm) | 109D276X9060C2.pdf | |
| 511SAA-BBAG | 125MHz ~ 169.999MHz CMOS, Dual (Complimentary) XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 26mA Enable/Disable | 511SAA-BBAG.pdf | |
| XC61GC3302HR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 3-USP (1.2x1.2) | XC61GC3302HR-G.pdf | |
| LTM4605EV#PBF | IC DC/DC UMODULE 5A 141-LGA | LTM4605EV#PBF.pdf | |
| VI-B5K-EV | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VI-B5K-EV.pdf | |
| VE-27R-MW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W | VE-27R-MW-F3.pdf | |
| SM2S-896FG-MSSOC | Microsemi FPGAs - Socket Adapter | SM2S-896FG-MSSOC.pdf | |
| H3CR-HRL AC/DC24 S | Off-Delay Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 0.05 Sec ~ 12 Sec Delay 5A @ 250VAC Socket | H3CR-HRL AC/DC24 S.pdf | |
| RT0805DRE0716K2L | RES SMD 16.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RT0805DRE0716K2L.pdf | |
| PBC13SABN | 13 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PBC13SABN.pdf | |
| A-TB381-VM15F | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | A-TB381-VM15F.pdf | |
| 282836-3 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 282836-3.pdf |