| Manufacturer Part Number: | 2009W |
|---|---|
| Manufacturer: | Curtis Industries |
| Product Category: | Terminal Blocks - Barrier Blocks |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 9 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2009W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2009W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Manufacturer | Curtis Industries | |
| Series | 2000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 9 | |
| Number of Wire Entries | 18 | |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Current Rating | 30A | |
| Voltage Rating | - | |
| Wire Gauge | 10 AWG | |
| Top Termination | Screws with Captive Plate | |
| Bottom Termination | Closed | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | Flange | |
| Color | - | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | - | |
| Mounting Type | Chassis, Panel | |
| Operating Temperature | 110°C | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2009W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2009W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Curtis Industries all series components. The condition of 2009W is new and unused, you can buy 2009W Curtis Industries with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2009W.
| ERHA501LGC392MDH0M | 3900µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERHA501LGC392MDH0M.pdf | |
| CKG32KX7T2J104M335AH | 0.10µF 630V Ceramic Capacitor X7T Nonstandard SMD 0.142" L x 0.102" W (3.60mm x 2.60mm) | CKG32KX7T2J104M335AH.pdf | |
| 1.5SMC510A-E3/57T | TVS DIODE 434VWM 698VC SMCJ | 1.5SMC510A-E3/57T.pdf | |
| ECA40DCAD | CONN EDGECARD 80POS .125" | ECA40DCAD.pdf | |
| ELC-18B332L | 3.3mH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 1.4 Ohm Radial | ELC-18B332L.pdf | |
| MPC8555VTAJD | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8555VTAJD.pdf | |
| 70V3589S133BF8 | IC SRAM 2MBIT 133MHZ 208CABGA | 70V3589S133BF8.pdf | |
| USB-REDRIVER-EVM | LP5907, TUSB211, TUSB501 - Interface, Re-Driver Evaluation Board | USB-REDRIVER-EVM.pdf | |
| C48-10R8Y3S9-402 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | C48-10R8Y3S9-402.pdf | |
| 2362-6121-TG | 62 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 2362-6121-TG.pdf | |
| TNPW121056R2BEEA | RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/3W 1210 | TNPW121056R2BEEA.pdf | |
| RNCS0603BKE499K | RES SMD 499K OHM 0.1% 1/16W 0603 | RNCS0603BKE499K.pdf | |
| RNC55H1432FSRSL | RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H1432FSRSL.pdf |