| Manufacturer Part Number: | 2009R1C5.5W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CRTRDGE 200A 5.5KVAC NONSTD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2009R1C5.5W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2009R1C5.5W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | POWR-GARD® | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 200A | |
| Voltage Rating - AC | 5500V (5.5kV) | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | - | |
| Applications | Motor Protection | |
| Features | Indicating | |
| Class | R | |
| Approvals | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 80kA | |
| Mounting Type | Holder | |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard | |
| Size / Dimension | 3.000" Dia x 15.875" L (76.20mm x 403.23mm) | |
| Melting I²t | - | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2009R1C5.5W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2009R1C5.5W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 2009R1C5.5W is new and unused, you can buy 2009R1C5.5W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2009R1C5.5W.
| MKP385162100JCM2B0 | 620pF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm) | MKP385162100JCM2B0.pdf | |
| SE10PB-E3/84A | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) | SE10PB-E3/84A.pdf | |
| MPC9449AE | Clock Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer IC 200MHz 52-LQFP | MPC9449AE.pdf | |
| MAX113EAG | 8 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Flash 24-SSOP | MAX113EAG.pdf | |
| ADG802BRT-REEL7 | 1 Circuit IC Switch 1:1 300 mOhm SOT-23-6 | ADG802BRT-REEL7.pdf | |
| VE-J61-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-J61-IX-F1.pdf | |
| VE-23D-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W | VE-23D-IY-F4.pdf | |
| VE-2W4-CV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W | VE-2W4-CV-B1.pdf | |
| RER75F5621RC02 | RES CHAS MNT 5.62K OHM 1% 30W | RER75F5621RC02.pdf | |
| HGG.1B.308.CLLPV | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | HGG.1B.308.CLLPV.pdf | |
| CTVS06RF-21-11SA-LC | CTV 11C 11#12 SKT PLUG | CTVS06RF-21-11SA-LC.pdf | |
| 5-146462-8 | 8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 5-146462-8.pdf | |
| 951248-4620-AR-PT | 48 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 951248-4620-AR-PT.pdf | |
| 3-1903330-3 | DYNAMIC 4200M TAB HSG 6P F/H XY | 3-1903330-3.pdf |