| Manufacturer Part Number: | 2007W |
|---|---|
| Manufacturer: | Curtis Industries |
| Product Category: | Terminal Blocks - Barrier Blocks |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 7 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2007W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2007W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Manufacturer | Curtis Industries | |
| Series | 2000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 7 | |
| Number of Wire Entries | 14 | |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Current Rating | 30A | |
| Voltage Rating | - | |
| Wire Gauge | 10 AWG | |
| Top Termination | Screws with Captive Plate | |
| Bottom Termination | Closed | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | Flange | |
| Color | - | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | - | |
| Mounting Type | Chassis, Panel | |
| Operating Temperature | 110°C | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2007W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2007W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Curtis Industries all series components. The condition of 2007W is new and unused, you can buy 2007W Curtis Industries with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2007W.
| TAP105M020CRW | 1µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20V Radial 10 Ohm 0.177" Dia (4.50mm) | TAP105M020CRW.pdf | |
| 10119126-E0J-70DLF | XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK | 10119126-E0J-70DLF.pdf | |
| EFM32LG895F256G-E-BGA120R | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 120-BGA (7x7) | EFM32LG895F256G-E-BGA120R.pdf | |
| VBT1-S24-S3.3-SMT-TR | CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W | VBT1-S24-S3.3-SMT-TR.pdf | |
| RGC0805DTC20K0 | RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RGC0805DTC20K0.pdf | |
| RT0603FRE0715RL | RES SMD 15 OHM 1% 1/10W 0603 | RT0603FRE0715RL.pdf | |
| SG3101E18-73P | ER 7C 5#16 2#12 PIN RECP | SG3101E18-73P.pdf | |
| 164A10979X | CONN DSUB 15POS F R/A ASSY TIN | 164A10979X.pdf | |
| A-2004-0-2-LP/S-R | Jack Modular Connector 6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25) 90° Angle (Right) Shielded | A-2004-0-2-LP/S-R.pdf | |
| 1-103680-0 | 13 MTE COUPLING SHRD SR | 1-103680-0.pdf | |
| 1-87159-3 | 14 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.156" (3.96mm) | 1-87159-3.pdf | |
| 1037290000 | 14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle, Under Board Through Hole | 1037290000.pdf | |
| 0190700145 | Ring Terminal Connector 8 Stud Circular 10-12 AWG Crimp | 0190700145.pdf | |
| PHP00603E3360BBT1 | RES SMD 336 OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E3360BBT1.pdf |