| Manufacturer Part Number: | 2006W |
|---|---|
| Manufacturer: | Curtis Industries |
| Product Category: | Terminal Blocks - Barrier Blocks |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2006W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2006W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Manufacturer | Curtis Industries | |
| Series | 2000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 6 | |
| Number of Wire Entries | 12 | |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Current Rating | 30A | |
| Voltage Rating | - | |
| Wire Gauge | 10 AWG | |
| Top Termination | Screws with Captive Plate | |
| Bottom Termination | Closed | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | Flange | |
| Color | - | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | - | |
| Mounting Type | Chassis, Panel | |
| Operating Temperature | 110°C | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2006W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2006W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Curtis Industries all series components. The condition of 2006W is new and unused, you can buy 2006W Curtis Industries with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2006W.
| HM2P07PDG3R9N9LF | MPAC 5R ST PF HDR | HM2P07PDG3R9N9LF.pdf | |
| VS-MBRD320PBF | Diode Schottky 20V 3A Surface Mount TO-252, (D-Pak) | VS-MBRD320PBF.pdf | |
| MAX98502EWE+T | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 16-WLP (2x2) | MAX98502EWE+T.pdf | |
| LS 3366-Q1R2-1 | Red 633nm LED Indication - Discrete 2V Radial | LS 3366-Q1R2-1.pdf | |
| DPD060025-P7/RN-DK | 6V 3W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | DPD060025-P7/RN-DK.pdf | |
| AA0201FR-0728KL | RES SMD 28K OHM 1% 1/20W 0201 | AA0201FR-0728KL.pdf | |
| 97-3106A24-11SW | AB 9C 6#12, 3#8 SKT PLUG | 97-3106A24-11SW.pdf | |
| TV06DT-21-39SA-LC | TV 39C 37#20 2#16 SKT PLUG | TV06DT-21-39SA-LC.pdf | |
| FTE-154-01-G-DV | CONN HEADER 108POS .8MM DUAL SMD | FTE-154-01-G-DV.pdf | |
| 0505399001 | 3.96 WTB TERM 505399001 | 0505399001.pdf | |
| TST09RE01T | 9 Positions Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole, Right Angle Tin | TST09RE01T.pdf | |
| 0387190186 | 6 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387190186.pdf | |
| CRGH2010F16K2 | RES SMD 16.2K OHM 1% 1W 2010 | CRGH2010F16K2.pdf | |
| RN55E2801BRSL | RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E2801BRSL.pdf |