| Manufacturer Part Number: | 2-5200-H-20A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRM 20A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2-5200-H-20A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2-5200-H-20A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 2-5200 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal | |
| Current Rating | 20A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Push to Reset | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2-5200-H-20A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2-5200-H-20A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 2-5200-H-20A is new and unused, you can buy 2-5200-H-20A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2-5200-H-20A.
| MAL212386339 | 33µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 8.4 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212386339.pdf | |
| MR051C223KAATR1 | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm) | MR051C223KAATR1.pdf | |
| ASFLM1-14.31818MHZ-LC-T | 14.31818MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3V 9mA Standby (Power Down) | ASFLM1-14.31818MHZ-LC-T.pdf | |
| P160-273FS | 27µH Unshielded Inductor 320mA 1.2 Ohm Max Nonstandard | P160-273FS.pdf | |
| M2S005S-1FGG484 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 5K Logic Modules 128KB 64KB 166MHz 484-FPBGA (23x23) | M2S005S-1FGG484.pdf | |
| VI-B1J-MV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | VI-B1J-MV-B1.pdf | |
| RC0402DR-0734R8L | RES SMD 34.8 OHM 0.5% 1/16W 0402 | RC0402DR-0734R8L.pdf | |
| GTC06F40-AGSW | GT 38C 38#12 SKT PLUG | GTC06F40-AGSW.pdf | |
| 10-602430-29S | MS3108A20-29S-RES W/ O'RING | 10-602430-29S.pdf | |
| CTV07RW-9-98S | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTV07RW-9-98S.pdf | |
| D38999/26WC8BE | 8 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WC8BE.pdf | |
| 4-644766-4 | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Gold | 4-644766-4.pdf | |
| 95105-472HLF | 72 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 95105-472HLF.pdf | |
| 0204136 | TERM BLOCK INSERTION BRIDGE | 0204136.pdf | |
| RSMF2GT20R0 | RES METAL OX 2W 20 OHM 2% AXL | RSMF2GT20R0.pdf |