| Manufacturer Part Number: | 2-5200-H-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRM 16A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2-5200-H-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2-5200-H-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 2-5200 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal | |
| Current Rating | 16A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Push to Reset | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2-5200-H-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2-5200-H-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 2-5200-H-16A is new and unused, you can buy 2-5200-H-16A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2-5200-H-16A.
| EMZA100ADA681MHA0G | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA100ADA681MHA0G.pdf | |
| B43540E2687M62 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2687M62.pdf | |
| 160333K250C-F | 0.033µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) | 160333K250C-F.pdf | |
| JCB24DYRT | CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 48POS | JCB24DYRT.pdf | |
| VLM10555T-1R8M8R8-2 | 1.8µH Shielded Wirewound Inductor 8.8A 6.44 mOhm Max Nonstandard | VLM10555T-1R8M8R8-2.pdf | |
| VE-BTK-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-BTK-CY-S.pdf | |
| VI-BNY-MU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W | VI-BNY-MU-F4.pdf | |
| 97-3106A20-18SX-417 | AB 9C 6#16, 3#12 SKT PLUG | 97-3106A20-18SX-417.pdf | |
| SMH100-LPSE-D26-ST-BK | 52 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold | SMH100-LPSE-D26-ST-BK.pdf | |
| 10-8433-610C | CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD | 10-8433-610C.pdf | |
| RT1210BRE0712KL | RES SMD 12K OHM 0.1% 1/4W 1210 | RT1210BRE0712KL.pdf | |
| Y1745100R000A0R | RES SMD 100OHM 0.05% 1/4W J LEAD | Y1745100R000A0R.pdf |