| Manufacturer Part Number: | 2-5200-15A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRM 15A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2-5200-15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2-5200-15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 2-5200 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal | |
| Current Rating | 15A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Push to Reset | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2-5200-15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2-5200-15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 2-5200-15A is new and unused, you can buy 2-5200-15A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2-5200-15A.
| 154MMR630KSA02 | FILM | 154MMR630KSA02.pdf | |
| MKP385682016JYP5T0 | 82µF Film Capacitor 110V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm) | MKP385682016JYP5T0.pdf | |
| XC5F5022ABYOMR | CONNECTOR 50POS RA TERM DIN | XC5F5022ABYOMR.pdf | |
| GEM11DSXN | CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD | GEM11DSXN.pdf | |
| AMC08DTKN-S328 | CONN EDGECARD 16POS .100" | AMC08DTKN-S328.pdf | |
| ASEMPC-125.000MHZ-LY-T3 | 125MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 35mA Enable/Disable | ASEMPC-125.000MHZ-LY-T3.pdf | |
| IXFA18N60X | MOSFET N-CH 600V 18A TO-263AA | IXFA18N60X.pdf | |
| HCC40DRXN | CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD | HCC40DRXN.pdf | |
| GSM44DSXS | CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD | GSM44DSXS.pdf | |
| GTC00R14S-2S-A24 | GT 4C 4#16S SKT RECP WALL | GTC00R14S-2S-A24.pdf | |
| GT17VS-10DS-8CF | CONN OUTER TERMINAL | GT17VS-10DS-8CF.pdf | |
| 1445056-9 | 9 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 1445056-9.pdf | |
| 71918-108 | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold, GXT™ | 71918-108.pdf | |
| 9T08052A40R2CAHFT | RES SMD 40.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 | 9T08052A40R2CAHFT.pdf |