| Manufacturer Part Number: | 2-5200-0.4A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRM .4A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2-5200-0.4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2-5200-0.4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 2-5200 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal | |
| Current Rating | 400mA | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Push to Reset | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2-5200-0.4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2-5200-0.4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 2-5200-0.4A is new and unused, you can buy 2-5200-0.4A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2-5200-0.4A.
| GRM1557U1H151JZ01D | 150pF 50V Ceramic Capacitor U2J 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1557U1H151JZ01D.pdf | |
| 0FLQ.800T | FUSE CRTRDGE 800MA 500VAC/300VDC | 0FLQ.800T.pdf | |
| EEM12DTBI | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | EEM12DTBI.pdf | |
| GL250F33IET | 25MHz ±30ppm Crystal 20pF 30 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount HC49/US | GL250F33IET.pdf | |
| 0523192003 | Lens - Cap Green 95 Series Dialight PMI Base Screw On | 0523192003.pdf | |
| AMC35DREN | CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET | AMC35DREN.pdf | |
| 16-8810-10 | CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN | 16-8810-10.pdf | |
| 0387291193 | 2 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0387291193.pdf | |
| YK60128030J0G | 28 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK60128030J0G.pdf | |
| PHP00805H1672BBT1 | RES SMD 16.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805H1672BBT1.pdf | |
| RN60D86R6FRSL | RES 86.6 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D86R6FRSL.pdf |