| Manufacturer Part Number: | 1PMT5926A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5926A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5926A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5926A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5926A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5926A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5926A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5926A/TR7.
| 0659C6300-12 | FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM | 0659C6300-12.pdf | |
| ROV14-470K-S | VARISTOR 47V 1KA DISC 14MM | ROV14-470K-S.pdf | |
| ECC40DCTH-S288 | CONN EDGECARD 80POS .100" | ECC40DCTH-S288.pdf | |
| LTC3728EG#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3728EG#TRPBF.pdf | |
| FAN6520AMX | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | FAN6520AMX.pdf | |
| 3-2176093-2 | RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 0805 | 3-2176093-2.pdf | |
| TV06DT-19-32PA | 32 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06DT-19-32PA.pdf | |
| JBXEZ1G07FPSDSR | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | JBXEZ1G07FPSDSR.pdf | |
| FH12-17S-0.5SV(55) | 17 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount | FH12-17S-0.5SV(55).pdf | |
| 6-146456-5 | 15 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 6-146456-5.pdf | |
| PRPN242PARN | 48 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | PRPN242PARN.pdf | |
| 1699220000 | 30 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1699220000.pdf |