| Manufacturer Part Number: | 1N992A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9098 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 200V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N992A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N992A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1N957B(A), -1 thru 1N992B(A), -1, e3 DO-35 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 200V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2500 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 152V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N992A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N992A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N992A is new and unused, you can buy 1N992A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N992A.
| MLP473M7R5EB1D | 47000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 30 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP473M7R5EB1D.pdf | |
| MP5KE6.5CA | TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO41 | MP5KE6.5CA.pdf | |
| RCM12DCBN-S189 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | RCM12DCBN-S189.pdf | |
| ASCO1-16.000MHZ-EK-T3 | 16MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 3.5mA Enable/Disable | ASCO1-16.000MHZ-EK-T3.pdf | |
| BU9543KV-E2 | IC DIG SIGNAL PROC FOR CD PLAYER | BU9543KV-E2.pdf | |
| LM3S2620-IQC25-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S2620-IQC25-A2.pdf | |
| S-1206B43-M3T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.3V 250mA SOT-23-3 | S-1206B43-M3T1G.pdf | |
| 2341-12-020 | RF Relay SPDT (1 Form C) Through Hole | 2341-12-020.pdf | |
| 2901478 | On-Delay Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 0.3 Min ~ 30 Min Delay 6A @ 250VAC DIN Rail | 2901478.pdf | |
| CTV06RW-19-28HN | 28 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RW-19-28HN.pdf | |
| 10-214220-27S | 14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | 10-214220-27S.pdf | |
| RT0402BRE071K47L | RES SMD 1.47KOHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRE071K47L.pdf | |
| RN55C87R6FB14 | RES 87.6 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C87R6FB14.pdf |