| Manufacturer Part Number: | 1N987A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 120V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N987A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N987A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 120V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 900 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 91.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N987A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N987A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N987A is new and unused, you can buy 1N987A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N987A.
| JAE-3-35364-135 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | JAE-3-35364-135.pdf | |
| MXLPLAD15KP15CA | TVS DIODE 15VWM 24.4VC PLAD | MXLPLAD15KP15CA.pdf | |
| ECA30DRTS | CONN EDGECARD 60POS .125" | ECA30DRTS.pdf | |
| 2EZ22D5/TR8 | Zener Diode 22V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ22D5/TR8.pdf | |
| IHLP2020BZER6R8M01 | 6.8µH Shielded Molded Inductor 2.4A 150 mOhm Max Nonstandard | IHLP2020BZER6R8M01.pdf | |
| PIC32MM0064GPL020T-I/SS | MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 20-SSOP | PIC32MM0064GPL020T-I/SS.pdf | |
| LMH6723MF | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | LMH6723MF.pdf | |
| SN74ALS08DG4 | AND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74ALS08DG4.pdf | |
| S-817B25AMC-CWOT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 35mA SOT-23-5 | S-817B25AMC-CWOT2U.pdf | |
| MS24265R20B39SN | 39 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS24265R20B39SN.pdf | |
| 562101110 | 11 Circuit 0.563" (14.30mm) Barrier Block Connector, Screws | 562101110.pdf | |
| OSTTA130161 | 13 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | OSTTA130161.pdf | |
| RG2012P-3090-D-T5 | RES SMD 309 OHM 0.5% 1/8W 0805 | RG2012P-3090-D-T5.pdf | |
| CP0010R3300KE663 | RES 0.33 OHM 10W 10% AXIAL | CP0010R3300KE663.pdf |