| Manufacturer Part Number: | 1N984A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 91V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N984A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N984A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 91V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 400 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 69.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N984A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N984A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N984A is new and unused, you can buy 1N984A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N984A.
| KZE63VB121M10X16LL | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | KZE63VB121M10X16LL.pdf | |
| C0603C0G1E3R1B030BG | 3.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E3R1B030BG.pdf | |
| C901U220JVSDCAWL40 | 22pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U220JVSDCAWL40.pdf | |
| 13008-072MESZ | 22µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V 2924 (7360 Metric) 220 mOhm 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) | 13008-072MESZ.pdf | |
| CT2015-6 | Banana Plug, Stackable Connector Standard Banana Solderless Blue | CT2015-6.pdf | |
| GMC25DRYI | CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD | GMC25DRYI.pdf | |
| SI3410DV-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V 8A 6-TSOP | SI3410DV-T1-GE3.pdf | |
| 8N3SV76KC-0028CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0028CDI.pdf | |
| EP2S130F1508I4N | IC FPGA 1126 I/O 1508FBGA | EP2S130F1508I4N.pdf | |
| DS1814BR-10-U | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel SOT-23-5 | DS1814BR-10-U.pdf | |
| VI-2NZ-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VI-2NZ-CX-B1.pdf | |
| PT01A8-4P-424 | PT 4C 4#20 PIN RECP | PT01A8-4P-424.pdf | |
| CMF55100R00BERE | RES 100 OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF55100R00BERE.pdf |